Co to včera proboha udělal FED?

01.08.2019

Americká centrální banka, také označovaná jako FED, dnes poprvé po od roku 2008 snížila sazby. Očekávání byla vysoká a snížení o 0,25 % bylo v podstatě jistota. Mnoho analytiků proto očekávalo snížení až o 0,5 %. Otázkou však zůstává, jestli takový krok byl opravdu nutný. Sám šéf FEDu Jerome Powell během tiskové konference řekl, že americká ekonomika je v dobré formě a ekonomický růst zůstává příznivý. 

Tomu nasvědčuje také americký trh práce, který je v nejlepší kondici za posledních několik dekád. FED obhajuje snížení sazeb snahou o udržení ekonomické expanze a snížením dopadu z probíhající obchodní války mezi Čínou a USA. Objevují se však také názory, že FED šel na ruku Donaldu Trumpovi, který dlouhodobě tlačí FED ke snížení sazeb. Tvrdí totiž, že USA má z rozvinutých ekonomik nejvyšší sazby (což je pravda) a to ji na mezinárodním poli značně znevýhodňuje (diskutabilní). Pro Trumpa je udržení USA v dobré ekonomické důležitější než kdy předtím. V USA se v příštím roce konají prezidentské volby a Trump bude muset před voliči obhajovat své kontroverzní kroky. Proto se nedá ani očekávat rychle vyřešení obchodní války. Čína totiž plní roli národního "nepřítele" a ten se v kampani vždycky hodí.

Graf: vývoj úrokových sazeb v USA za posledních 40 let 

Zdroj: www.onlinebreakingnews.info/heres-how-the-fed-sets-interest-rates-and-how-that-rate-has-changed-over-the-last-four-decades/

Finanční trhy v očekávání na snížení sazeb tlačily ceny aktiv nahoru. Očekávaly totiž, že historie se bude opakovat a uvolněná měnová politika centrálních bank povede k dalšímu růstu. Díky tomu se americký akciový index S&P obchoduje na historických maximech. Stejně tak vzrostly ceny dluhopisů (snížil se jejich výnos). Takové Švýcarsko si proto může půjčit na 50 let s negativním úrokem. Ano, investoři platí Švýcarsku za to, že mu mohou půjčit peníze na 50 let. Je však také dost možné, že si trh snížení sazeb špatně přebral. Pokud se podíváme na poslední dva případy, kdy FED snižoval sazby, tak první byl v 2001 a druhý v 2008. V obou případech následovala světová recese.