Články

Majitelia firiem sa pri finančnom riadení potykajú s veľkým množstvom výziev (zjednodušene ich môžeme kategorizovať do dvoch skupín).

1. Výzvy, ktoré prinesie trh a majú priamy dopad na business (covid, inflácia, nové technológie a trendy).

2. Výzvy, ktoré vzniknú kvôli zle nastaveným, prípadne zanedbaným procesom vo vnútri firmy (najmä finančným ako...

Po založení startupu sa musia jeho zakladatelia vysporiadať s množstvom prekážok (operatíva, HR, zmluvy, marketing, ...) čo väčšinou posúva finančný manažment na "druhú koľaj". Podcenenie finančného aspektu pri založení startupu však môže mať negatívne dopady do budúcna (zrazu nie je na výplaty, investor sa hľadá neskoro, nie sú vytvorené budgety a...

Väčšina firiem vedie svoje účtovníctvo, pretože je to povinné zo zákona. Účtovníctvo však má hlbší význam, obzvlášť pre startupy, ktoré chcú prilákať investorov. Správne vedené a nastavené účtovníctvo slúži napríklad aj ako náhľad do firemných financií pri due dilligence (detailný "audit", ktorým si investor overí finančnú situáciu v startupe). Tu...

Ako zafinancovať svoj startup? Dnešná doba ponúka viacero možností: vlastné prostriedky, bankový úver, crowdfunding, investícia od rôznych fondov napr. s rizikovým kapitálom. Najčastejšie sa pri práci so startupmi stretávame práve s rizikovým kapitálom. Tu je zhrnutie kladov a záporov pri financovaní startupu pomocou rizikového kapitálu.

Výhody:

1....

Technologický pokrok zmenil spôsob, akým fungujú veci okolo nás. To, čo bolo pred niekoľkými rokmi nepredstaviteľné, je dnes realitou(smartfóny, GPS, umelá inteligencia, dátová analytika atď.) Technologický pokrok sa nevyhol ani roli finančného riaditeľa vo firme. Od príchodu dátovej analytiky sa hovorí o finančnom riaditeľovi ako CVO (Chief Value...

Finančný reporting existuje v každej firme v rôznych podobách (najčastejšie v exceli).
Je kľúčový pri manažovaní financií, zaujíma investorov, slúži ako "pomocná ruka" pri rozhodovaní.

Tu sú tri tipy ako zlepšiť svoj finančný reporting:

1. Využívajte firemné dáta efektívne
Každá firma musí zo zákona generovať účtovné dáta, ktoré sa pri kategorizácií a...

M&A(Mergers & Acquisition) je komplexný proces, ktorý začína screeningom/výberom akvizičného cieľa a končí jeho integráciou do štruktúry akvizítorskej firmy alebo odsúhlasenou investíciou.
Neoddeliteľnou súčasťou tohto procesu je DD(due dilligence), ktorý poskytne potenciálnym investorom/akvizítorom detailný pohľad "pod kapotu" akvizičného cieľa.

...

Časť agendy účtovníkov pozostáva z rutinných procesov, ktoré by automatizáciou mohli prebiehať bez zásahu človeka. Neznamená to však, že sa firmy zaobídu bez účtovníkov. Čas, ktorý ušetria nad "rutinou" budú môcť venovať strategickým a analytickým úlohám.

Ako môže automatizácia uľahčiť prácu účtovníkom?

1.Presnejšie záznamy
Človek robí chyby, a...

V posledných pár rokoch zažívame startupový "boom". Vďaka rozvoju komunikačných technológií sa skrátila cesta medzi podnikateľmi a investormi, čo v konečnom dôsledku uľahčilo naraisovanie investície. Napriek tomu až 67% startupov zlyhá vo fundraisingovom procese.

Neúspešnosť pri raisovaní investície, by sa dala znížiť prípravou na due dilligence...

BI riešenia sa stávajú základným prvkom pri riadení operatívy vo firmách. Obrovskou výhodou BI je schopnosť transformovať obrovské množstvo firemných dát do hodnotných prehľadov. Ako využíva BI riešenie Amazon, Coca-cola alebo Netflix ?

Amazon
Najväčší e-shop z USA využíva BI riešenie na personalizáciu doporučených produktov a manažovanie svojich...

Zakladatelia startupov čelia neľahkým výzvam (nastavenie firemných procesov, zháňanie ľudí do tímu, ustráženie si financií a veľa ďalších).

Ako "všetky cesty vedú do Ríma", tak aj všetky aktivity a výzvy v startupe smerujú k jednému cieľu, a tým je rast. Ako ho zvládnuť a nezdevastovať pri tom rozpočet?

Odpoveďou na otázku môže byť prístup "lean...

Podľa štúdie od Forresteru bude rok 2022 adaptáciou na zmeny, ktoré otriasli trhom v rokoch 2020 a 2021. Pandémia vytvorila nový štandard podnikania, ktorému sa budú najlepšie firmy snažiť prispôsobiť.

1. Pandémia ovplyvnila očakávania spotrebiteľov

Až 2/3 respondentov z EU tvrdí, že pandémia zmenila spôsob ako nakupujú (preferencia online...

Ak ste počas celého roka do svojho účtovníctva moc nepozerali, minimálne teraz je tá správna doba sa zamyslieť nad niekoľkými základnými aspektami:

1) Kapitalizovanie majetku - ak ste technologický startup a niečo vyvíjate, je ideálny čas sa zamyslieť, či tento vytvorený majetok preniesť na rozvahu. V praxi to znamená preniesť náklady do...

Keďže v Proefo vychádzame najmä z účtovných dát externých účtovných firiem a sami začíname účtovné služby poskytovať, získavame dobrý nadhľad nad trhovým štandardom. Tým je, že na trhu s účtovníctvom je dnes veľmi veľa subjektov a kvalita poskytovaných služieb sa značne líši.

Niektoré firmy sú neseriózne a svojím chybným postupom Vám môžu spôsobiť...


Adresa

Proefo Conaas s.r.o.
Jeseniova 2769/208
Praha 3
130 00
Česká republika

IČO 05923336
DIČ CZ05923336


Právní dokumentace

Zásady zpracování osobních údajů 
Všeobecné obchodní podmínky

Mapa stránky

Problémy, které řešíme
O nás
Kontakt
Kariéra

Kontaktní info

Email: michal.belan@proefo.com
Telefon: +420 727 836 048

Linkedin

https://linkedin.com/company/proefo