en-Oplatí sa Vám externý finančný riaditeľ?

22/11/2020

Neriešite financie vo svojej firme, prípadne ste frustrovaný stavom, v ktorom sa nachádzajú? Verte tomu, že nie ste jediný. V skutočnosti ste jedným z drvivej väčšiny malých a stredných podnikateľov, ktorí v priebehu rozvoja svojej firmy financie buď neriešia vôbec, prípadne riešia iba ich časť, ako napríklad dane. Avšak finančné riadenie predstavuje oveľa viac, než len "zabezpečiť štát". Možno Vaša firma zbytočne páli peniaze a nevie ako to zastaviť. Možno potrebujete tvrdé dáta o stave vašich zákaziek, od ktorých by ste sa mohli odraziť. A možno si potrebujete dať po nejakom čase spätnú väzbu, či ide všetko podľa očakávaní. 

Kedy uvažovať nad finančným riaditeľom?

Dôvodov pre vyhľadanie a zaradenie externého finančného manažéra do svojej firmy je mnoho. Vediete vašu firmu zdanlivo úspešne už niekoľko rokov a stále o nej prakticky "nič" neviete? Reč je napríklad o profitabilite projektov (respektíve, produktov alebo klientov), čo sa vám kde podarilo a naopak čomu sa do budúcnosti vyhnúť. Nehovoríme však o pocitovom vyhodnotení, ale reči čísel a príbehom za nimi, ktorý vám odintepretuje kvalitný finančný manažér.

Každá úspešná firma si v určitom okamihu svojej životnosti povie, že chce premeniť nevýhodu svojej finančnej neznalosti a využiť čísla a ich interpretácie vo svoju konkurenčnú výhodu. Na túto úlohu na trhu existujú finanční, respektíve externí finanční riaditelia. Ako presne to však dokážu a koľko to stojí?

Prínos a náklad finančného riaditeľa

  • CFO vezme Vaše účtovné, prípadne akékoľvek iné relevantné dáta a dá im štruktúru a formu. Tá potom napomôže vlastníkom a manažmentu firmy napredovať k stanoveným cieľom. Výsledkom je, že vždy viete, kde, s čím a v akej situácii sa nachádzate.
  • CFO plní taktiež rolu finančného konzultanta vo Vašej firme. Kvalitná osoba v pozícii (externého) finančného riaditeľa Vám pomôže pochopiť, čo vyplýva z Vašich čísiel. Pôsobí taktiež ako nezávislý finančný "coach".
  • Ak ste malá alebo stredná firma, tak vzhľadom ku trhovej štatistike je vysoká šanca, že finančné riadenie nemá ani vaša konkurencia. Jeho implementáciou získate konkurenčnú výhodu, pretože dostanete odrazu spätnú väzbu ako napríklad na aké činnosti sa oplatí sústrediť a čo Vás ťahá ku dnu.
Grafy: anketa o roli finančného riaditeľa vo firme a jeho využívaných techník 

Zdroj: https://www.cfoclub.cz/casopis.pdf

Cena za externého CFO na trhu sa pohybuje od 8 000 Kč do 60 000 Kč za mesiac, pričom v porovnaní s vlastným zamestnaným CFO s hrubým platom 80 000 Kč (superhrubým 107 000 Kč) Vás externý CFO vyjde o 45 - 90% lacnejšie. Široká škála nákladu na externého CFO závisí predovšetkým od veľkosti firmy, požadovanými službami a náročnosťou spracovania. Ak má Vaša firma tržby okolo 10 mil Kč a dáta máte vedené externou účtovnou firmou, tak je dobrá šanca, že Váš náklad za externým CFO bude okolo 15-20 tisíc Kč.

Záver

Práca, ktorú dokáže kvalitný finančný riaditeľ vo Vašej firme odviezť je vskutku širokospektrálna. Síce Vám môžu tieto náklady pripomínať náturu réžie, avšak časom uvidíte, že škálovanie akéhokoľvek businessu sa bez neho nezaobíde. Vaša firma získa dôveru vo svoje čísla a operačnú efektívnosť v podobe mesačného reportingu a spätnej väzby. S externým CFO si totižto nekupujete len jeho čas, ale aj celý tím, ktorý za firmou stojí, ich skúsenosti a celý systém.

Pomocný zdroj: https://www.driveninsights.com/small-business-finance-blog/how-much-do-part-time-cfo-services-cost-in-2019