ÍSŤ DO ZAHRANIČIA ALEBO ZOSTAŤ LOKÁLNY?

11.03.2021

Počas našich konzultácií s klientami často riešime rozširovanie firmy (v zmysle globálnej expanzie). Je mnoho benefitov, prečo zostať lokálnou firmou, ale úspešne vstúpiť na zahraničné trhy často krát spustí takzvanú "hokejku" na tržbách. Aký je správny prístup?


Ľahká otázka, ťažká odpoveď. Navyše, pre každú firmu môže fungovať niečo iné.
Máte biznis založený na vysokých maržiach a unikátnych schopnostiach svojho tímu? Máte nízke náklady na akvizíciu nového klienta? Mali by ste sa hlavne snažiť získavať nových klientov a ísť čo najskôr do zahraničia.


Máte vysoké náklady na akvizíciu nového klienta a Váš produkt ešte nie je úplne vyladený? Zostaňte na domácom trhu a lepšie navnímajte, čo Vaši klienti chcú.
Verne Harnish vo svojej knihe Scaling up hovorí o tzv. "securing a base". To prakticky znamená, začať úspešne v malom. Dobrým príkladom je Airbnb: https://lnkd.in/dYNHTDF

Na opačnej strane je tzv. "taking a cake" alebo ísť od začiatku do megalomanskej myšlienky, ktorá končí neúspechom. Dobrým príkladom je startup Haven, ktorý založil Warren Buffet, Jeff Bezos a Jamie Dimon: https://lnkd.in/d9qXVKU

Aké je Váš názor na škálovanie firmy? 

Zdroj: kniha Scaling Up od Verne Harnish, https://readingraphics.com/book-summary-scaling-up/

#scaling #startup #finance #scalingup #financialmanagement #istdozahranicia #zacatlokane