Startupy a účtovníctvo

05.05.2022

Väčšina firiem vedie svoje účtovníctvo, pretože je to povinné zo zákona. Účtovníctvo však má hlbší význam, obzvlášť pre startupy, ktoré chcú prilákať investorov. Správne vedené a nastavené účtovníctvo slúži napríklad aj ako náhľad do firemných financií pri due dilligence (detailný "audit", ktorým si investor overí finančnú situáciu v startupe). Tu sú tri tipy, ako na účtovníctvo pre startupy, ktoré si hľadajú investora:

1. Outsourcujte účtovníctvo
Ako zakladateľ startupu máte hlavu plnú starostí s bussinesom, zháňaním nových klientov, marketingom. Účtovník, ktorý rozumie potrebám startupov, bude pre vás cenný parťák.

2. Začnite čo najskôr
Vo financiách to platí obzvlášť. Čím skôr začnete viesť účtovníctvo podľa best practises, tým lepšie pre vás. Ak účtujete len kvôli "berňáku" a zrazu po vás investor bude chcieť due dilligence a reporty, bude vás stáť veľa času a námahy, aby ste vo svojom rozbehnutom účtovníctve urobili poriadok.

3. Využívajte svoje účtovné dáta
Ak už máte v účtovníctve poriadok, využite to. Vizualizáciou účtovných dát do prehľadných reportov, získate komplexný prehľad nad svojimi financiami, ktorý bude zaujímať nielen vás ale aj investorov.

Využívate vo vašej firme svoje účtovné dáta?

#accounting #duedilligence #investors #reporting