Základný aspekt finančného riadenia v malej a strednej firme

04.02.2021

Keď sa rozprávam na tému finančného riadenia u malých a stredných firiem, väčšinou dostávam odpoveď: "zatiaľ sme príliš malí na to, aby sme viac riešili financie". Zatiaľ čo toto sčasti môže byť pravda, je dôležité, aby vo firme nezavládol totálny finančný a reportingový punk. Väčšina z nich to totižto položí najčastejšie kvôli financiám.

Ako na plánovanie cash flow


Pri plánovaní cash flow potrebujete "vidieť" minimálne 3 mesiace dopredu. Viete, koľko vám do firmy pritieklo z tržieb minulé mesiace a viete, koľko investujete do salesu a marketingu. Do tohto započítate splatnosť faktúr a máte úvodné číslo, od ktorého sa môžete odraziť.


Na nákladovej strane je to obdobné. Viete, koľko ľudí aktuálne potrebujete na odpracovanie aktuálnej výšky tržieb, takže viete odhadnúť, koľko ich budete potrebovať, keď sa tržby zmenia. Na druhej strane máte nejakú réžiu, ktorá sa väčšinou mení skôr skokovo (kancelárie, back office, management).
Dôležité je, toto cvičenie vypracovávať aspoň na mesačnej báze aby vás nič netradičné neprekvapilo a zároveň ste sa zlepšovali v plánovaní. 

#finance #cashflow #planning #cfo #financialmanagement #beprepared