en-Malé a střední firmy - ekonomický cyklus

09/09/2020

Česká republika prochází jedním z nejdynamičtějších období ve své novodobé historii. Problémem nejsou nové zakázky, ale nedostatek pracovní síly. Je to však udržitelné? A jak dlouho to může ještě trvat? 

Firmy v České republice v současné době prožívají zlaté období, což vede k iluzi, že to nikdy neskončí. Nicméně ještě v 2012 tomu bylo jinak. Zejména malé a střední společnosti v té době zažívaly těžké období. Současný makroekonomický cyklus se podle mnoha analytiků však blíží ke svému konci. Firmám v budoucnu nepomůžou ani dotace z Bruselu, na kterých se v posledních letech staly přímo závislé. Podle průzkumu IPSOS pro AMSP ČR jsou pro více jak čtvrtinu malých a středních firem dotace zásadním nástrojem pro jejich rozvoj, 4% z nich by pak bez dotací nepřežily. Tento pramen rozvoje pomalu ale jistě vysychá. Už v roce 2020 dojde k zásadnímu snížení dotací.

Jedno je jisté, ekonomická krize se objeví ať už dříve nebo později. Mnoho firem je přesto překvapených a najednou nemají dostatek peněz ani na pokrytí několika ztrátových měsíců. Statistiky hovoří jasně, prvních pět let své existence nepřežije 50% firem. Přičemž problémy malých a středních podniků jsou často velice podobné. Mezi ty hlavní patří špatné řízení pracovního kapitálu, neprůhlednost vlastních financí, cenová politika neodpovídající nákladovosti firmy a neochota si nechat poradit.

Jedním z hlavních důvodů proč jsou malé a střední podniky vystavené většímu riziku bankrotu je, že se v případě problému nemají na koho obrátit. Velké firmy mají většinou dostatek financí, a v případě finančních problému si najmou externí poradce, popřípadě vymění management.

Jak v tomto případě může pomoct právě Proefo? Mezi hlavní přednosti Proefo patří monitorování výkonnosti projektů, poradenství v oblasti zadlužení firmy, nastavení cenové politiky, analýza zaměstnanosti, porovnání s trhem. Výsledkem je úspora času pro majitelé společnosti, kteří se mohou věnovat vývoji svého produktu, zaměstnancům a prodejům. 

To umožní malým a středním firmám rychle zaznamenat a reagovat na změny trhu. Ve výsledku upraví strukturu své firmy tak, aby odpovídala aktuálním tržním možnostem a tím zvýší svoji šanci na přežití celého ekonomického cyklu.